Psikoloğa Gittiğimizde Neler Olur?

Psikoloğa Gittiğimizde Neler Olur? 2 bağdat caddesi psikolog, Suadiye psikolog

Hepimizin hayatında zorlukların üstesinden gelemediğimiz anlar olabilir.  Bu tür durumlarda bir psikoloğa başvuru yapabilirsiniz. Psikoloğa gitmeniz için de illa ki kötü bir durumda olmanıza gerek yok. Kendinizi daha iyi tanımak hayat kalitenizi arttırmak için de psikoloğa gidebilirsiniz. En iyisi olamayabilirsiniz ancak kendinizin en iyi hali olabilirsiniz.

Kimler psikoloğa gidebilir diye baktığımızda ise;

Çocuk, ergen, yetişkin ve çiftler psikoloğa gidebilir. Her yaş grubu için psikologlar özel uzmanlık yaparlar. Yani çocuk-ergen psikoloğu olduğu gibi yetişkin ve çiftlerle ilgilenen psikologlar da vardır.

Genel hatlarıyla bakacak olursak; Psikoterapi sürecinde kişilik özelliklerimizi, ilişki kurma biçimlerimizi gözden geçiririz, geçmiş travmalarımızı çalışırız. Burada genel hatlarıyla bilgi verirken şunu da söylemeliyim bahsettiğimiz süreçler, kullanılan teknikler her danışan için özelleştirilir.

Örneğin birisi depresyon için geliyor bir başka kişi panik atak için geliyor, burada iki taraf için de farklı teknikler kullanılır.

Psikoloğa gittiğinizde yaptığınız görüşmelerde alınan notlar, kayıtlar danışan gizliliği esasınca saklanır, danışanın izni olmadan kimseyle paylaşılmaz.

Psikoloğa gitmeden önce beklentilerinizi belirleyin, ne için gidiyorsunuz, psikoterapi ile nereye gelmek istiyorsunuz? Psikoloğa giderken de kendinize alan ve zaman tanıyın. Bu zaman kadar hayatınızın yükü ile ortaya çıkan sorunlara çok kısa süreler içerisinde çözüm beklentisine girmeminizi öneririm.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.