Psikolog Desteği
Size İyi Gelecek

Sen Dünyasın, Sen Değişirsen, Dünya Değişir.

Çalışma Alanlarım

İstanbul Psikolog 1

Depresyon

İstanbul Psikolog 2

Kaygı & Anksiyete

İstanbul Psikolog 3

Aile & Çift

Kişilik Sorunları

home-custom-icon-2

Sosyal İlişkiler

Öfke Patlamaları

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi ile ruh halinizi, duygularınızı, düşüncelerinizi
ve davranışlarınızı öğrenirsiniz. Psikoterapi, hayatınızın kontrolünü nasıl
alacağınızı ve sağlıklı başa çıkma becerileri ile zorlu durumlara nasıl cevap
vereceğinizi öğrenmenize yardımcı olur.

Sosyal Medya Hesaplarım:
 • Mezun olduğu okulu ve bölümü psikolog için kesinlikle sorulmalı. Bu konu da çok fazla sahte psikolog var. Psikolojik Destek adı altında kandırılmayın.
 • Psikoloji alanında aldığı eğitimler ve terapi yöntemi sorulmalı.
 • Psikolojik Destek alırken Seçeceğiniz psikoloğun uzmanlaştığı alanlar önemli. Siz çift sorunları için psikolog ararken gideceğiniz kişi bağımlılık konusunda uzmanlaşmış biri olabilir.
 • Seçeceğiniz Psikologun psikoterapi yaklaşımını sorun. Örneğin psikanaliz uzun süreçlerde (1 yıl) çözüm sağlarken, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi daha kısa sürelerde işlevsellik arttırmaya yönelik psikoterapi yöntemleridir.

Google verilerine göre her ay yaklaşık 15000 bin kişi doğrudan İstanbul’da psikolog arayışı içinde. İstanbul’da psikolog arayanlar arama motorlarına genelde İstanbul Psikolog” , “Psikolog İstanbul” kelime gruplarını kullanarak arama yapıyorlar. İyi bir psikolog seçiminde bazen bu arama terimleri yetersiz kalabilir. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde psikolog seçmek zor olabiliyor. Psikolojik destek almak düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Psikolog arayışını ve seçimini doğru yapmak sizin için önemli bir adım olacaktır.

Ruh sağlığında yaşadığınız her türlü zorlanma, bunaltı için psikolog desteği alınabilir. Psikolog desteği alan kişiler kimi zaman toplumda “deli” olarak damgalandığı için insanlar genelde psikolog desteği almak konusunda çekimser davranabiliyor. Oysaki psikolojik destek almak grip olduğunuzda doktora gitmekten farksızdır. Psikolojik yardım almak utanılacak bir şey değil kendiniz için yaptığınız büyük bir iyiliktir.

Evlilik sorunları, panik atak, depresyon, kaygı bozukluğu, takıntılar, fobiler, hayattan zevk alamama, cinsel sorunlar, travmatik durumlar ve burada sayamadığımız ruh sağlığını bozan bir çok durum için psikolojik destek alınabilir.

Online psikolog kavramı son zamanlarda popüler hale geldi. Bu noktada vakti olmayan kişiler internetten online psikolog arayışı içine girebiliyorlar.

İnsan Sağlığı Bedensel – Ruhsal – Sosyal olarak bir bütündür.

Sağlıklı insanı tanımladığımızda bedensel ruhsal ve sosyal olarak sağlıklı olan kişiye sağlıklı birey diyebiliriz. Çünkü bunlardan herhangi birinin bozulması diğerlerini de etkileyebilir. Örneğin ruhsal sağlığınızı etkileyen bir depresyon, sosyal yaşantınızı bozabilir. Aynı şekilde bedensel sağlığınız da bu durumdan etkilenir. Psikolojik destek almak bu konuda işlevsel bir çözümdür.

Panik bozukluk olan bir kişi geçirdiği panik ataklar yüzünden dışarı çıkmakta zorlanabilir. Bu da iş-okul hayatını doğrudan etkileyecektir.

Psikolog Desteği Almak Yaşam Kalitenizi Arttırır.

Örneğin evliliğinizde sorun yaşıyorsanız. Evlilik terapistleri, evlilik danışmanları veya ilişki terapisti olan psikologlardan psikolojik destek almak sorunlarınızı çözmeniz için önemli bir adım olacaktır. Kimi zaman kişisel olarak kendi içimizde çözüm arasak da kendimize karşı objektif olamayabilir ve çözümsüz kalabiliriz.

Psikolog Nedir, Psikolog Kimdir?

Psikolog ruh sağlığı konusunda en az Lisans derecesine sahip kişilere verilen ünvanlardır. Psikologlar kısaca “ruhbilimciler” olarak adlandırılabilir.  Bir kişinin psikolog olabilmesi için:

 • 4 yıllık Psikoloji veya PDR ( Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) bölümlerinden Lisans derecesine sahip olmalıdır.
 • 4 yıllık psikoloji lisansı üzerine psikoloji bölümleri üzerine psikoloji alanında yüksek lisans yapmış kişiler uzman psikolog ünvanını alırlar. Bu yüksek lisans bölümleri: Klinik Psikoloji, Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Uygulamalı Psikoloji olabilir. Adından da anlaşılabileceği üzerine her bölüm farklı bir alanda uzmanlaşmayı sağlıyor.
 • Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapan psikologlar, “Klinik Psikolog” ünvanını alırlar.
 • Aynı zamanda yüksek lisans derecesine sahip kişiler uzman psikolog olarak adlandırılırlar.

Üniversite eğitimi iyi bir psikolog olmak için yeterli mi diye soracak olursak, şahsi düşüncem tabi ki hayır. Bildiğimiz üzere Türkiye’de üniversite eğitimleri yetersiz kalmakta ve daha çok teorik kalıyor. Bu noktada psikologların aldıkları “eğitimler” ön plana çıkıyor. İyi bir psikolog kesinlikle Terapi eğitimi almalıdır. Psikologlar için terapi eğitimleri psikoterapi noktasında yaklaşım kazanmaları için önemlidir. Aynı zamanda danışan sağlatımı için de elzem bir konudur. Psikolog desteği almadan önce seçeceğiniz psikoloğun aldığı eğitimlere göz atmanızda fayda var.

Psikoterapi yaklaşımları farklı olmakla birlikte her bir psikoterapi ekolünün uygulayan psikoloğa bağlı olarak farklı avantajları vardır. Psikologların aldıkları, almayı tercih ettikleri bazı terapi eğitimleri:

 • Bilişsel Davranışçı Terapi (en çok tercih edilen)
 • Şema Terapi
 • Cinsel Terapi
 • Psikodinamik Psikoterapi
 • Psikanaliz
 • Hipnoterapi
 • EMDR (özellikle travma yaşayan bireyler için çok etkili bir yöntemdir.)
 • Oyun Terapisi
 • Varoluşçu Psikoterapi
 • Sanat Terapileri (Müzik, dans ve hareket terapisi ve diğer sanat alanları da bu başlık altında değerlendiriliyor.
 • Bedensel Psikoterapi
 • Psikodrama